Petr Míkovec: VOGELWIJK


Chvilku poté, co vložíte CD do mechaniky, se už zažehávají motory meziplanetární lodi Vogelwijk. Prchat, ani hledat záchranné pásy, nemusíte, tento let má moc dobrého kapitána – Petra Míkovce. Nezáleží na tom, že je mu teprve 20, pochází z Karlových Varů a Vogelwijk pilotuje úplně sám. Časy se mění, staříci odcházejí a mladí přilétají ve svých vznášedlech…

Vogelwijk je Petrova první deska, kterou nahrál v létě na své chalupě. Po tomto zjištění je můj obdiv ještě větší, protože nahrávka má výborný zvuk. Potěšila mě hlavně krásně čistá a hluboká basa a práce se zajímavými zvuky, které občas znějí nádherně organicky. Takovou atmosféru jsem dosud v tomto hudebním žánru znal jen od pánů Howieho B, Arto Lindsaye nebo Kid Loca. Vogelwijk si ale zároveň zachovává svou tvář osobitého originálu.

Při prvním poslechu mi to přišlo příliš prázdné, ale postupem času, když jsem si jej pouštěl znovu a znovu, začal jsem objevovat na první pohled skryté vesmíry. Zkoušel jsem CD poslouchat v různých situacích a náladách, ve dne i v noci. Dnes mi vesmírný Vogelwijk nejvíce vyhovuje, když chci odpočívat a hledám klidnou a příjemnou hudbu plující pokojem. Chill-out v kterém se, když pozorně posloucháte, koupete ve vlnách basů a necháte se unášet atmosférickými zvuky přelétávajícími nad rytmy.

Vogelwijk je deska plná hlavně pulsujícího down-beatu, vibrující basy a ambientu. Je ale okořeněná i vtipným junglem Rytmické pohyby a experimentálním trancem Supersonic submarine. Možná to zní jako jednoduchý rytmický koktejl, ale Petr z toho dokázal vykouzlit příjemné a bohaté zvukové dobrodružství.

Technickou perličkou je, že původně byla deska určena jen pro pár přátel. Uslyšeli ji ale lidé z Virtuallabelu, s jejichž pomocí pak Petr sehnal sponzora na vylisování regulérního CD. Přijde mi skvělý firemní tah, že si desku můžete nejprve celou poslechnout na webových stránkách Virtuallabelu a teprve pak objednat za dnes skoro neuvěřitelných 250 korun.

Projekt Vogelwijk nám jde všem příkladem, že jde tvořit a vydávat zajímavou hudbu i v domácích hájích. Je to obdivuhodný počin, který vám vřele doporučuji k poslechu.

Lukáš Kolíbal

Máte chuť si přečíst chat s Petrem Míkovcem pro JahMusic?
Osobní stránky Petra Míkovce najdete na http://petrmikovec.cjb.net.