Podpora pro Buju Bantona

free_buju_3_Nevím, kolik z vás zná jméno Mark Myrie. Myslím ale, že všichni, kteří čtete tento článek, víte, kdo je Buju Banton. Buju byl, a stále je, mým nejoblíbenějším reggae zpěvákem, a kdyby mi bylo deset, visel by mi jeho plakát v pokojíčku. To, že jsem dostala příležitost se s ním potkat a že dnes patří mezi mé nejbližší přátele, považuji za důkaz toho, že sny se plní. Naše první setkání bylo groteskní, ty další už krásné. Nevím, čím jsem si vysloužila jeho lásku a důvěru, ale dostává se mi jí od první chvíle. 10. prosince 2009 mi Mark jako obvykle v deset ráno Floridského času telefonoval. Pár hodin na to ho v jeho domě zatkli na základě podivných tvrzení. Zprávě o jeho zatčení jsem nemohla uvěřit. Po dvou týdnech mi na Facebook napsala neznámá žena, jestli znám Marka z Jamajky, že ji požádal, aby mě našla. Od té doby si píšeme alespoň dopisy a já se dostávám k tomu, proč tento článek vlastně píši.

free_buju_2_“I wanna break free but I feel trapped…
A voice inside me say don’t stop…
It makes me wonder if the world is mad…
And I wonder who out there still believe in G-d…”

(z tracku Optimistic Soul, ke kterému bylo natočeno dokumentární video,
jež vychází 23. března jako druhý singl k poslední vydané desce Rasta Got Soul)

free_buju_4_Mark je zavřený v Pinellas County Jail na Floridě, kde ho 19. dubna čeká soud. Je obviněn ze spolčení za účelem koupě nejméně pěti kilogramů kokainu a v případě odsouzení mu hrozí dvacet let za mřížemi. Jeho právník, David Markus, 4. března před soudem vyjevil skutečnost, že tajný zdroj, který obstaral všechny usvědčující důkazy, obdržel 35 000 $ za to, aby dostal Buju do vězení, a v případě jeho odsouzení dostane i podíl ze zabaveného majetku. Vzhledem k tomu, že si na podobných navádění ke zločinu tento profesionální práskač vydělal již 3.3 miliónu dolarů a deset let spolupracuje s žalobcem, který “shodou okolností” vede i tento případ, nedivím se, že americká vláda jeho identitu odmítá zveřejnit. Kladu si otázku jak dlouho a jak vůbec tento systém, kdy si někdo objedná něčí společenskou popravu, funguje, a na kolika “polapených” byl již trest vykonán. Nebudu tady polemizovat o Markovo vině či nevině. Chyby děláme všichni. Nezapomínejme však, že média nám ukazují pouze to, co chtějí, a mě určitě jejich výroky nepřesvědčí o tom, že Mark je špatný člověk.

free_buju_1_Buju dostal do vínku větší než malé množství talentu, ale bez tvrdé práce a usilovnosti by se nikdy nestal tím, kým je. Pro mnoho muzikantů vzorem, pro mnoho posluchačů ikonou. Je to velmi inteligentní a neuveřitelně pracovitý muž, který se nevzdává a bojuje i za ostatní. Nyní jsou ale jeho možnosti omezeny a on potřebuje naši podporu. Pokud chcete být informováni o vývoji procesu, oficiální blog, kde najdete adresu i novinky, je zde: http://thisisbujubanton.wordpress.com. Pokud byste náhodou měli v dubnu cestu na Floridu, můžete také zajít na soudní líčení, které je veřejné, a fanoušci jsou vyzýváni k účasti. Oficiální tričko na jeho podporu lze objednat na emailu FREEBUJU@gmail.com. Doufám, že Markova dnešní realita bude brzy jen velkou životní zkušeností, ze které bude moci čerpat inspiraci pro hodnotné texty svých písní, a nikdy nepřestane být tím milujícím a moudrým mužem, kterého znám.

Aktualizace:

Mark je stále držen v Pinellaské věznici bez možnosti se k případu vyjádřit a soud Buju Banton vs. americká vláda byl již popáté bezdůvodně odložen, tentokrát na 20. září.

Klára KappalaTématické odkazy v rámci JahMusic.net:

Velký profil a historie Buju Bantona
Fotogalerie z jeho koncertu na RealBeat festivalu v roce 2009
První zpráva o jeho zatčení v Miami
Buju Banton přemístěn do sektoru s maximální ostrahou