Burning Spear tento týden oslavil 71. narozeniny

burning_spear

Jednou za čas se na této planetě narodí umělec, který hluboce ovlivní světovou kulturu. Burning Spear takovým umělcem je a tak vytahujeme v den jeho 71. narozenin náš archívní profil věnovaný tomuto výjimečnému hlasu reggae music. Bez nadsázky jej lze označit za hudební legendu, která má za sebou již čtyřicetiletou kariéru a stále nejeví známky námahy. Jeho koncerty často trvají více než dvě hodiny (tedy v případě, že si to místní publikum zaslouží) a jsou vodopádem živé, vibrující hudby nabité takovou energií, které nestačí ani dvakrát mladší nadupané rockové superhvězdy. Není to ale jen Spearova hudba, co si podmaňuje davy, je to též poselství, obsažené v jeho textech. Burning Spear dál šíří odkaz Marca Garveyho a ve svých textech se vrací k tématu práva na sebeurčení všech potomků afrického kontinentu. Skrze svou hudbu neustále učí, informuje a pozvedá lid celého světa s pozitivní zprávou založenou na čestnosti, míru a lásce.

Winston Rodney aka Burning Spear se narodil ve farnosti Svaté Anny, v místě, kde se zrodilo i spojení Bob Marley & the Wailers. První Spearova nahrávka Door Deep z roku 1969 se vlastně uskutečnila právě díky Marleymu, který jej doporučil. Spear na to vlastními slovy vzpomíná následovně: “Celé se to stalo tak, že jsem se toulal po kopcích Svaté Anny a potkal jsem Boba. Mířil domů na statek, vedl si oslíka a nesl nějaké kýbly, vidle, mačetu a sazenice. Zapovídali jsme se a moc pěkně jsme spolu zarezonovali. Zeptal jsem se jej, jak by se dalo zapojit do hudební branže a Bob mi doporučil: “Zkus to u Studio One.” U toho vydavatelství tak Burning Spear natočil své první dvě alba BURNING SPEAR a ROCKING TIME, které jsou dnes absolutní klasikou.

Stavba na solidních základech přinesla Spearovi v 70. letech možnost nahrávání pro Island Records, kde vyšla pro reggae tři další klíčová alba MARCUS GARVEY, MAN IN THE HILLS a GARVEY´S GHOST. Konečně se tak objevil i pro širší pop-kulturní veřejnost prorok s naléhavým poselstvím. Je obdivuhodné, že Burning Spear tento plamen porozumění nese až dodnes s vytrvalostí, pevností a láskou.

Ve více než čtyřicetileté kariéře Burning Speara nemine rok, v němž by nevydal další veleúspěšné album či neabsolvoval ještě úspěšnější turné. Jeho koncerty jsou svátečními událostmi pro každou komunitu do níž zavítá a každá jeho další nahrávka se u fanoušků reggae na celém světě těší opravdu vroucnému přijetí. V roce 2000 si jej konečně všimla i hudební akademie Grammy a předala mu zlatý gramofon za album CALLING RASTAFARI. Plamen ale hoří dál a 1. července vyšla nová deska FREEMAN….

* Princess T & Lomesh (2004)

 

Comments