Young Gunz Clash: Report z brněnské reggae prestřelky mezi českými soundy


Druhý ročník reggae clashe Young Gunz proběhl poslední únorový pátek. Titul obhajovali King Sound Steppaz z Berouna a proti nim nastoupil slovensko-ostravský One Family Sound (Fadda Ekop a Ghetto Rocka) a do třetice Soundproof z Prahy. Soundclash se oproti minule v pražském Bubnu přesunul na neutrální brněnské území, kde proběhl ve spolupráci s Jahneral Crew, Papa Emysem jejich party měsíčníkem Wha Gwaan. Brno bylo pro mnohé z nás ten víkend mimo dosah, ale tato událost rozhodně stojí za zaznamenání. Naštěstí se našlo pár real soundbwoys ze scény, co dorazili i z větších dálek. Jedním z nich byl i Shotta G, který to celé nejen nafotil, ale nechal se ukecat i k napsání reportu, který navazuje a do podrobností vykresluje atmosféru večera. Velký Big Ups pro něj i pro všechny, kdo se na uspořádání této akci podíleli. Je to pro nás další pádný důkaž, že #ReggaeZije

Invalid Displayed Gallery

„Rejnoček je tady, všechno je v pořádku!“ večer začíná kvalitní foundation vinylová selekce Fubatana z Foward March Posse, který následně clash i moderoval. Na něj navazují Peeni Walli Crew a připravují atmo pro hudební válku. Rozlosování pořadí: zahajují King Sound Steppaz, druhý hraje slovensko-český One Family Sound, který v ten večer zastupuje pouze Ghetto Rocka bez Ekopa, kolo ukončí pražští Soundproof.

1. kolo:
King Sound Steppaz (KSS): Začínají „hipsterským nyabinghi“ básničkovým intrem, kolo se jeví zábavně, v pořádku.
One Family Sound (OFS): Společně s Medial Banana alias deejayská kontrola Slovenskej Republiky (viz. OFS customs níže), zhodnotí situaci, nasazuje laťku a ukazuje, co se dá čekat dál.
Soundproof (SP): Omyl / očekávání co předvedou a doufání, že překvapí po dvou tunech opadá. Znásobuje to problém s vazbením majku, je čas se občerstvit…
Celkově, většinou regular tunes, ale v clashovém vibe.

2. kolo:
Přibývá dubplatů.
Vše pokračuje na stejné vlně jako první kolo.
VYPADÁVAJÍ SOUNDPROOF.

3. kolo:
Rychlých 5 minut pouze s Punaany riddimem.
KSS v rámci jejich možností v pohodě, ale pouze regular tunes bez dubu?
OFS vytahuje eso z rukávu a na Punaany riddim vypouší live artists – britskou Mish Da Fyah Sis a bohumínského Khomatora.

4. kolo:
Myslím že zazněly téměř jen dubplates.

5. Kolo / Dub fi dub :
5 dubplates každý na střídačku s hlasováním celkově na konec.
King Sound Steppaz jsou mrtví, vyhrává One Family Sound!

Celý clash se nesl ve stejném duchu – kdybych bral, že OFS, kteří vyhráli, byli v ten večer 1. liga, tak KSS jsou špička 3. ligy a SP střed divize.
OFS oproti KSS nakládal na majku jak pán, dobrý hype, dobré argumenty, celkově to mělo energii a bylo to zábavné. Na mixu to taky zvládal dobře, show doopravdy bavila a byla přesvedčivá. Známe se s Ghetto Rocka (dříve známý jako Tamman z Wicked Sound) už pár let a v podstatě to, co jsem od něj čekal, dokázal potvrdit. Do toho pár “kung-fu” výkopů a je hotovo.

King Sound Steppaz show měla poloviční energii a flow – slabší majk, celkově horší pojetí, ale pořád se to dalo sledovat a místy to i bavilo. A Soundproof, ti to prostě nedali, nevím co čekali, nevím s čím do toho šli, ale v celém klubu byli jen 2 lidi – jejich kamarádi – kteří zvedli ruce pro ně. Bez energie a flow. Na rovinu? Nezábavné (jasně, zahráli i dobré věci, ale to pojetí bylo slabé). Po clashi jsme se bavili, že v podstatě se od jejich oficiálního začátku někdy před 10 lety na nějakou dobu odmlčeli, jsou aktivní zhruba poslední rok s jinými členy a dubplates začali nahrávat teprve před půl rokem.

Celkově mohlo dorazit více lidí (můj tip je do stovky, massive měl spíše jen 70-80 hlav) a na after nezůstal téměř nikdo. Kde jste všichni zmizeli? My jsme se bavili a vy jste mohli taky! Místo vítězné selekce pak One Family Sound využil svůj čas pro live showcase Mish Da Fyah Sis, která předvedla své skills.

Fotky & text
Shotta G