Matisyahu vystoupí v září poprvé v Praze navíc s novým albem!

matisyahu

Americký zpěvák a skladatel Matthew Paul Miller, lépe známý pod hebrejským a uměleckým jménem Matisyahu, se proslavil se svým debutovým albem už před 13 lety. V mládí prožil několik duchovních přerodů v rámci judaismu, což se i stalo jeho výchozím bodem duchovního vesmíru pro psaní textů. V ortodoxním židovském rouchu působil natolik exoticky, že si jeho mixu reggae, beatboxu a alternativního rocku všimlo i mnoho médií, které o reggae normálně nezavadí. Debutové album Shake Off the Dust… Arise vyšlo v roce 2005 na značce JDub Records následováno o rok později živákem Live at Stubb´s, kterému se už dostalo distribuce od Sony. Zásadním počinem pak byla deska Youth, kterou mu produkoval legendární Bill Laswell, následovalo velké turné, kde předskakoval Stingovi a další úspěchy..

Každopádně to byl teprve start jeho hudebního vývoje, dnes třináct let po vydání své první velké desky Matisyahu už nenosí židovské roucho a se svou kapelou udělal něco naprosto nevídaného – zhudebnili vlastní pouť v tématickém osmipísňovém cyklu nového alba Undercurrent. A v rámci této poutě se Matisyahu konečně podívá i do Prahy na svůj první sólový koncert, který se odehraje 18. září v Lucerna Music Baru.

V kapele hraje dlouholetý kytarista Aaron Dugan, z Dub Trio mu hrají rytmiku Stu Brooks a Joe Tomino plus tu je klávesový virtuos BigYuki. Kapela prý dlouhé hodiny jen improvizovala ve studiu a Matisyahu je pozoroval, aniž by zazpíval jediný verš. Z improvizace se zrodily melodie, rytmické vrcholy a údolí, dubové meditace – instrumentální nahrávka výjimečné kvality. Matisyahu vzápětí začal psát své texty plné filosofujících úvah. Výsledkem je právě Undercurrent, Matisyahovo šesté studiové album. Hudebně nejodvážnější počin a textově nejotevřenější. Odvaha v hudbě pochází z důvěry. Z naprosté důvěry v jeho kapelu. Neproběhly žádné postprodukce ani overduby, ve studiu se neobjevili žádní hudební hosté. Souhra mezi Matisyahuem a jeho kapelou je výjimečná a vyžaduje několik poslechů. Každý opakovaný poslech odkrývá Duganova kytarová sóla prolínaná se zpívanou melodií – něco, čeho dosáhnete jen minimálně patnáctiletým společným hraním. Yukiho klávesové improvizace spojují písně v celek a interakce všech hudebníků vrcholí dokonalými jam session, které kapela ze studia přenesla do klubů a koncertních sálů.

Vstupenky budou v prodeji od pátku 2. června 10:00 za 690 Kč + poplatky na pokladně Lucerna Music Baru (bez poplatků), na webu Lucerna Music Baru, GoOut.cz a v sítích Ticketpro a Ticketportal. Na místě 790 Kč.