Uprising festival po desáté aneb jak se na Slovensku slavilo v jamajském stylu

poky_uprising

Návraty do reality bývají občas složité. Tím spíše, když se vracíte ze světa hudby, která vás naplňuje, lidí, kteří vás inspirují a motivují, a atmosféry, která vás pohlcuje. Ale i když není každý den posvícení (nebo festival), dobrý pocit se může dostavit i díky tomu, že někomu pochválíte jeho dobře odvedenou práci. A že si to letošní oslavenec Uprising zaslouží. Desátý ročník v nás zanechal spoustu dojmů, a tak si pojďme shrnout, co všechno nás zaujalo. A když už se slavily desáté narozeniny, máme tu deset věcí, které nás letos dostaly nejvíc…

X YEARS TOGETHER! @uprising_festival celebrates 10th anniversary tonight – make sure you won’t miss it! 🎉🎊🎂

Příspěvek sdílený UPRISING FESTIVAL ® (@uprising_festival),

ATMOSFÉRA – letos rozhodně nechyběla. Závisí nejenom na fans/návštěvnících a programu, ale stejnou měrou i na organizátorech. Pokud budete chtít jenom těžit peníze, a nebude vám záležet na spokojenosti návštěvníků, atmosféru z vody neuvaříte.

GRAFIKA – velké hore tomu, kdo si vyhrál s letošní grafikou na hlavním pódiu. Občas jsme se přinutili, že více než interprety sledujeme vychytané animace. Pecka!

DEKORACE – festival oživily i četné kulisy, výtvarná díla, ale i květiny a rostliny.

POČASÍ – neovlivníš, ale pokud to vyjde, je to paráda. Když paří slunko,  skočíš do jezera, když prší, oblíkneš pláštěnku, zahřeješ se zevnitř a jdeš pařit na lino před hlavní stage, nebo pro gumáky do tesca.

ZLATÉ PIESKY – beze sporu jednou z velkých výhod Uprising festivalu je jeho poloha. Je to kousek do města, kousek na letiště a plusem jsou i četné ubytovny, nákupní centrum, a hlavně voda…

ROZMANITOST – v první řadě nás baví žánrový výběr (nejen reggae a dancehall, ale i grime a hip hop a další) a pak i možnosti, jak se zabavit a nakrmit se. Velký výběr ve stravě – myslel na masožravce i vegany (stánek s ovocem a zeleninou je top, a závislosti na gyoza se asi nezbavíme). Zajímavé je pozorovat i různorodost lidí, kteří festival navštěvují. Kdo by si kdy pomyslel, že slečny s kabelkami od Chanella budou v symbióze pařit s rastamany a pankáči před hlavním pódiem J.

DOPROVODNÝ PROGRAM – stand up comedy, jóga, prostor na meditaci, vzdělávání, pláž, volejbal, koutek pro děti, relax zóna a nespočet dalších.

ZÁZEMÍ PRO PRESS – chválíme, festival evropského formátu tohle rozhodně potřebuje.

ORGANIZACE – na výbornou,  všechno se zvládnout nedá, ale jedno použitelné wecko se našlo vždycky, stejně tak i místo na sezení, stání, něco k snědku i k pití. Nechyběl ani shuttle, a deal s Uberem se hodil. Čistota areálu celkově nechyběla, ačkoliv jak někteří poznamenali, škoda, že nevysávali prach.

MUZIKA / LINE-UP

Upřímně, letos nás netáhla žádná velká jména. Co nás přesvědčilo byli spíše ti vystupující, kteří byli na plakátech tištěni menším písmem. Těch kvalitních bylo spousty, ať už „malých, nebo velkých“. Díky různorodému programu snad byli spokojení všichni.  Ano, vedlo se mnoho diskuzí na téma Sean Paul. Ale kdo ho zná, ví, že žádný velký zpěvák není (but he doesn´t really care what people say), a jeho show je hlavně o tanečnicích a komunikaci s DJem. Status legendy mu ovšem nikdo upřít nemůže, od dob Boba až po čas, kdy začala zářit Boltova hvězda, je tím, díky kterému se o Jamajce mluvilo nejčastěji. Dalším, a toho dne i velkým headlinerem byla prozměnu africká legenda Alpha Blondy a nemálo lidí se zabavilo i na Pendulum. Nás podle očekávání bavila Australanka Nattali Rize (One People a Rebel Love nám zní v uších do teď), Pharaohe „Šimon“ Monch a pán basu Bay-C, který zrovna jede letní tour New Kingdom a na Uprisingu mu záda kryl už domácí Damalistik. Pátek se mimo jiné nesl v duchu hesla Banán, kam se podíváš – kromě toho, že Pokyman uváděl hlavní stage, zpěvák Erik Šulc vystoupil s novým dubovým projektem Serpico, Medial Banana si poté střihnuli kratší akustický set na plážové stagi a v noci pak Pokyman a Lukie Fwd. (klávesista MB) představili svůj společný projekt, o kterém vám brzy povíme víc.

ALPHA BLONDY by @stokynooo #uprising2017 #uprising10years #day1

Příspěvek sdílený UPRISING FESTIVAL ® (@uprising_festival),

Sobotní den otevřeli postupně uvaděči hlavní stage. Po G Ras a jeho Riddim Colony přišli pro změnu na řadu Medial Banana, kterým se i přes 96 degrees in the shade dostalo plného kotle. Program po nich už byl tak nabitý, že jsme často nestíhali (např. 5Nizza nám ušli). Viděli jsme kousek Sklizně. Nám učarovala Marla Brown (dcera Dennise Browna), jiným zase Queen Omega z Trini. Nenechali jsme si ujít The Wailers, kteří potěšili nejenom roots lovers, ale i organizátory festivalu, kterým na pódiu pogratulovali. Přebíhali jsme i z Irie Révoltés, kteří se loučili ze Slovenskem svým posledním koncertem s poselstvím,že to nemáme vzdávat a zároveň pogratulovali dalšímu oslavenci, Pokymu, se kterým si střihli „Merci“. Současně probíhalo i peklo v podání Foreign Beggars, před kterýma pokleklo veškeré obecenstvo na Areně.  Nakonec jsme zbytky energie přenechali Zion Train, a zatímco se nad Tatrou začalo blýskat, my se vydali domů.

* Meggie