In Memoriam: Earl “Wya” Lindo (1953 – 2017)

Svět reggae zaznamenal v pondělí 4. září další obrovskou ztrátu. Odešel klávesák legendárních The Wailers – Earl Lindo, přezdívaný také jako “Wya” nebo “Wire”. Jeho hudební genialita byla legendární, a tak jeho život stojí za bližší seznámení. Earl se narodil roku 1953 v Kingstonu na Jamajce a šel svému hudebnímu štěstí naproti už na Excelsiorské střední škole, kde začal hrát na klávesy a na baskytaru. K tomuto hudebnímu umu mu nemalou mírou dopomohl poslech jazzové hudby a interpretů jako Jimmy Smith nebo Lee Dorsey. Jeho první konfrontace s reggae ale vznikla až v době, kdy hrál na klávesy pro Tommyho Cooka v kapele The Supersonics. Poté se přidal ke kapele The Meters, se kterou hráli pro tehdejší začínající superstars, jako byli Bob Andy, Peter Tosh i korunní princ reggae Dennis Brown. Po těchto zkušenostech se ale s kapelou rozloučil a přešel do Now Generation Band, ve které se potkal napřiklad s bratry Chungovými na kytarách, či baskytaristou The Skatalites jménem Val Douglas.Ten mimochodem se Skatalites koncertuje dodnes. Earl tehdy s Now Generation nahrával pro největší producenty té doby, jako byli Duke Reid, Joe Gibbs, Bunny Lee i Lee “Scratch” Perry.

Po této zkušenosti ho dřívější známost s Peterem Toshem dostala na jeho americké turné, které odehrál po boku bratří Barettů. Ti ve stejnou dobu již tvořili pevný základ prvních The Wailers. Po tomto turné Earla kontaktoval sám baskytarista Aston “FamilyMan” Barett, aby s The Wailers natočil party pro zásadní desku Burnin’.

Po natáčení Burnin’ ale kapelu opustil, aby mohl v roce 1974 po koncertovat Americe s bluesovým umělcem jménem Taj Mahal. Roku 1977 se po třech letech vrátil zpět na Jamajku a začal nahrávat s lidmi, jako jsou Big Youth, Culture, I Roy nebo Al Brown. Hned o rok později se vrátil k The Wailers na slavné turné Babylon By Bus a rovnou s nimi nahrál i alba Survival a Uprising. O tomto období se můžete dočíst více v knize Bob Marley na cestě, kterou jsme vydali u příležitosti 35. výročí Marleyho smrti. Wya zůstal s The Wailers i po roce 1981 a byl součástí kapely ještě v březnu letošního roku na jejich turné po Velké Británii. Na konci léta na Slovenském Uprisingu se tedy bohužel už neukázal. Earl “Wya” Lindo ale zůstane už navždy zásadní postavou roots reggae music.

* Adam