Jesse Royal konečně vydal své debutové album Lily of the Valley! Tady je recenze

Na tuhle desku jsme čekali dlouho, ale vyplatilo se to! Jesse Royal je už ve hře už pár let, jeho singly na libovolném riddimu vždy stály za to, a jeho singjay flow inspirovaná veterány žánru, mezitím vyzrála do dokonalosti a hodně nás baví. V roce 2014 se objevil slibný mixtape Royally Speaking, který dal dohromady Walshy Fire z Major Lazer, ale tady je konečně regulérní album, které navíc vyšlo u renomovaného amerického labelu Easy Star Records! Neváhal jsem ani minutu a koupil si hned den po vydání celé album na tři kliky přes GooglePlay a pouštím play…

Hned první song 400 Years je mocný reggae onedrop na vážné téma o čtyřech stech letech otroctví Afričanů pod taktovkou bílých kůží. „500 years and still counting.. Get up and do something.. Don´t be counted as unproductive…“ zpívá Jesse, který v každém refrénu počítá o dalších sto let navíc. Navazuje tak na stejnojmenný song Boba Marleyho a upozorňuje, že i když ekonomické otroctví (nejen Afričanů) stále pokračuje, není prostoru se vzdávat tlakům Babylonu. Další pecka Generations pak tématicky navazuje, že tento úděl si neseme kolektivně už dlouho a každá další generace má šanci posunout laťku dál kterýmkoliv směrem. A je třeba dodat, že dnešní generace je evidentně generací velkých změn. V songu hostuje Jo Mersa Marley (syn Stephena) a je to i jeden z pilotních singlů alba, který v druhé půlce tracku nabere trochu víc dubstepových zvuků, než by možná někdo čekal. Tato eklektická formulka ale dnes skvěle funguje, vezměme si za příklad třeba Rockstone právě od Stephena Marleyho a nebo Mek It Bun Dem od Damiana se Skrillexem.

Jesseho debut ale rozhodně nechci srovnávat s jinými autory, naopak jej i po opakovaném poslechu vnímám jako velmi originální a kreativní album, které patří mezi nejzajímavější reggae desky tohoto roku! Mr. Royal si dal s velkou nahrávkou na čas a nepospíchal, což je na Lily of the Valley cítit doslova z každé pecky. Zkrátka to je dobře vyzrálý kousek po všech stránkách. S hudební a produkční částí zásadně vypomohl klávesák a producent Llamar „Riff Raff“ Brown a pak Jesseho dlouholetý spolupracovník a bývalý spolužák Kareem „Remus“ Burell z XTM Nation. Mimochodem Remus velmi zdatně pokračuje v kvalitativním top levelu, který nasadil už koncem devadesátek jeho otec Fatis, zakladatel zcela zásadního jamajského labelu X-Terminator, který produkoval první dva Jesseho songy už v roce 2010.

Vedle již zmíněného Jo Mersy je jediným dalším známým hostem na mikrofonu možná trochu překvapivě německý Patrice, s kterým si střihl duet Waan Go Home. Nelze taky opomenout výborné doprovodné vokály, které natočila Tamekia Moncrieffe. Album neobsahuje jen vážné kousky zmíněné v horním odstavci, najdete tu i hafo uvolněnějších a radostných kousků, jako jsou třeba Life´s Sweet, Full Moon, Real Love nebo Roll Me Something Good. Samozřejmě na debutové desce nemůžou chybět ani Jesseho největší dosavadní hity Modern Day Judas (Rootsman riddim z roku 2013) a trefná ganja pecka Finaly o legalizaci na Jamajce.  K oběma songům přikládáme videoklipy, pokud jste náhodou ještě neviděli. Když si to celé shrneme, jedná se o jednu z nejzajímavějších reggae desek tohoto roku, kterou vřele doporučujeme k poslechu. Jsme zároveň moc rádi, že o Jesseho tvorbu projevilo zájem právě americké vydavatelství Easy Star Records, protože to je velká šance dostat další živý jamajský klenot i k mezinárodním fanouškům. Up Up Up!

* Admiral

Jesse Royal: Lily of da Valley
Easy Star Records, release date: 10.06.2017

Tracklist:

01. 400 Years
02. Generation feat. Jo Mersa Marley
03. Modern Day Judas
04. Life’s Sweet
05. Real Love
06. Always Be Around
07. Stand Firm
08. Roll Me Something
09. Full Moon feat. Natty Rico
10. Rock It Tonight
11. Finally
12. Justice
13. Waan Go Home feat. Patrice
14. Jah Will See Us Through