Echo Womexu 2017 v Praze: King Ayisoba, Qwangwa i Orchestra Baobab!

Veletrh Womex přináší každoročně špičkový výběr nových objevů world music, které si pak ty největší světové festivaly vybírají do programu následující sezóny. Pražský seriál Respect Plus vám hned tři z nich představí s půlročním předstihem. Ve všech případech jde o hudbu z Afriky, která je na našich pódiích obzvlášť vzácná.

King Ayisoba patří v Ghaně mezi hudební celebrity, jeho pronikavý zpěv dokáže proříznout palbu afrických bubnů jako motorová pila. Intenzitou se jeho hlas vyrovná klasickým bluesmanům typu Howling Wolfa, ostře rytmický doprovod navazuje na nigerijský afrobeat, jehož zakladatelem byl klasik africké hudby Fela Kuti. Ayisobův holandský producent Arnold de Boer, známý z post-punkové kapely The Ex i vlastního projektu Zea říká: “Tradiční nástroje mají v Ghaně větší sílu než cokoli moderního.” Na jeho nové album jako host přispěl i legendární jamajský producent Lee “Scratch” Perry.

Mezi africkými žánry patří k nejvybranějším lahůdkám hudba Etiopie. Pověst superskupiny má na tomto poli zbrusu nový objev Qwanqwa: sestavu tvoří se špičkovými etiopskými instrumentalisty vzdělaná hráčka na pětistrunné elektrické housle Kaethe Hostetter, která hrála s Bostonskou filharmonií i Fredem Frithem. Mezi spolupracovníky patří například Mulatu Astatke a opět i veteráni holandského punku The Ex, kteří spolupracovali snad se všemi významnějšími etiopskými hudebníky. Instrumentálním zvuku nabízí široké dynamické rozpětí, od intimně tichých pasáží přes psychedelické fantazie až po výbušnou rockovou show.

A do zlaté éry africké hudby – která je u nás prakticky neznámá – nás zavede Orchestre Les Mangelepa, legenda se 40letou historií, navazující na hudební revoluci v konžské Kishase, která byla zároveň Liverpoolem i Chicagem Afriky. Vyšla odtud první vlna moderní a skutečně pan-africké populární hudby. V době největší slávy vydali Mangelepa desítky hitů, a jsou jedinou kapelou svého žánru, která se nerozešla a dodnes koncertuje.

Superkombo vstupenka na všechny 3 koncerty: 400,- Kč v prodeji zde

Dalším z koncertů afrického kontinentu pak bude absolutní špička africké klasiky- historií prověření mistři Orchestra Baobab , kteří přijedou do Paláce Akropolis 6. Listopadu!

Více info @ www.rachot.cz