Ninjaman: Legenda jamajského dancehallu se vrátí do vězení na minimálně čtvrt století!

Na závěr roku ještě jedna zpráva, která možná symbolicky anoncuje konec velké kapitoly jamajského dancehallu. Tamní Don Gorgon aka Ninjaman (vlastním jménem Desmond Ballentine), který je bez debat jedním z velkých veteránů tamní scény, byl těsně před svátky 18. Listopadu 2017 odsouzen ke zbytku života ve vězení. O prominutí trestu za vraždu může tento jednapadesátiletý deejay požádat až za 25 let. Jeho syn Janeil Ballentyne a spolu usvědčený Dennis Clayton k tomu dostali shodně 15 let za napomáhání. Komu čemu vlastně? Jednodušše řečeno Ninja jedné osudové noci v březnu 2009 v Kingstonu opakovaně vystřelil na dvacetiletého Ricardo Johnsona a ten to nepřežil. Už od toho stejného roku se pak táhlo vyšetřování a soudní proces, který měl celkem 17 odložení. Fakt, že to letos prokuratura konečně dotáhla do konce, je tak možná dobrá zpráva pro jamajský justiční systém, ale špatnou zprávu nejen pro samotného Ninjamana, ale celou dancehallovou scénu. Ninjaman totiž byl nejen obávaným mistrem slova v rámci soundclashe, ale na scéně Kingstonu také respektovaným Donem, příležitostným hercem i mentorem mnoha mladších umělců.

Ninja v tomto stejném případu dokonce tři roky ve vězení už seděl, v roce 2012 ale byl propuštěn na kauci dva miliony jamajských dolarů. Brzy poté podepsal smlouvu s Downsound Records a znova se vrátil na pódia i do nahrávacího studia. V letech 2012-2015 pak byl doslova vlajkovou lodí tohoto labelu, který tehdy pořádal mj. i zásadní Sting festival a měl prsty v mnoha dalších akcích. Právě na Stingu, legendárním bitevním pódiu v Portmore, každopádně Ninja zažil svá nejlepší léta a porážel i takové hrdiny, jako byli Shabba Ranks, Super Cat, Flourgon, Mercilles nebo Mad Cobra. Do souboje s ním by mnoho velkých jmen nikdy nešlo. Jeden z mála, kdo v nedávné době trochu provokoval, ale k rozhodujícímu clashi nakonec nikdy nedošlo, byl internetový fenomén Gully Bop. Ninja by si jej ale dost pravděpodobně dal k snídani. V clashi totiž vždy vynikal superhrdinským formátem, který svým flow dokázal slovně rozčtvrtit nejednoho soupeře. V případě Shabby nebo Supercata pak doslova poslat do vyhnanství z ostrova. Ninjovy slavné gun talk songy tak byly sice už v devadesátkách zcela autentické k jeho životnímu stylu, ale zároveň mu byl tento přístup až biblicky osudným.

Ninja měl za sebou nejen slavné období clashového šampiona, ale také mnoho kontroverzních situací, závislost na cracku, kokainu a pravděpodobně i alkoholu plus další nevýhody šikmé plochy. V roce 1997 měl krátké gospelové období , kdy sekal dobrotu a říkal si Bro Desmond, ale moc dlouho mu to upřímně nevydrželo. Ninja tak proslul spíše pod jmény Don Gorgon, Gun Gorgon nebo Gun Pon Teeth. Po Vybz Kartelovi, který sedí rovněž za vraždu od roku 2014, se tak stal asi nejprominentnější osobou jamajské hudební scény, která doplatila na své gangsterské praktiky. Vzhledem k tomu, že i letos to na Jamajce vypadá na hodně smutné průměrné skóre 1700 vražd za rok, Ninja se tak přirozeně stává velkým odstrašujícím případem pro ostatní. Jeho právník se plánuje odvolat, o případném vývoji vás budeme informovat.

* Admiral