Kdo byl v kurzu na britských MOBO Awards? Nejlepší “muzika s černým původem” roku 2017


Než se pustíme do vlastního Top 10 za rok 2017, rádi bychom vám dodatečně představili výsledky MOBO Awards, britských cen věnovaných “muzice s černým původem”, které se pořádají ve Velké Británii už od roku 1996. I tady totiž existuje kategorie Best Reggae Act a oproti kolegům z Grammy jsou očividně Britové o dost více v obraze současného dění. Mezi nominovanými za rok 2017 tak byl letos kvintent jamajských superstars Aidonia, Alkaline, Chronixx, Damian Marley a Popcaan. Koho byste si tipovali za vítěze?

Ano, Damian Marley se svým comebackem s deskou Stony Hill a nadupanými koncerty po celém světě si odnesl trofej za rok 2017. V dalších kategoriích uspěli Craig David (Best R&B/Soul Act), Moses Boyd (Best Jazz Act), Volney Morgan & New YE (Best Gospel Act), Giggs (Best Hiphop Act), Stefflon Don (Best Female Act) nebo Davido (Best African Act). Stormzy, který vyhrál Best Grime Act a zároveň dle MOBO Awards natočil i vůbec nejlepší album. Nejlepší track roku se jmenuje Did You See a narapoval jej se solidně karibským slangem mladý J Hus, jehož debutové album Common Sence vyšlo rovněž v roce 2017. Nejlepším mezinárodním interpretem byl dle MOBOs nigerijský superstar raper Wizkid, speciální ocěnění dostal herec Idris Elba a cenu za dlouhodobý přínos hudbě získal vyjímečný jazzový zpěvák Gregory Porter, který se v dubnu znovu ukáže i v Praze!

Ještě dodatek ke kategorii Best Reggae Act. Za pozornost totiž stojí i historické souvislostí v nominacích na MOBO Awards, kde až do loňského roku o vítězi rozhodla napůl porota a napůl hlasy veřejnosti (letos za výsledky stojí porota). Loni si cenu odnesl Popcaan, který byl nominován celkem 6x za sebou a z toho si dvakrát cenu i odnesl. Aidonia už má také dvě nominace za sebou, žádnou ale zatím neproměnil. Chronixx a Alkaline si shodně odnesli cenu až za svou třetí nominaci a v této kategorii vůbec nejčastěji oceňovaný Sean Paul (domá má šest ocenění) byl naposledy nominován v roce 2012. Neberte tento příspěvek za měřítko kvality, spíš vám chceme jen ukázat dlouhodobější trendy ve Velké Británii, která je přeci jen stále více v obraze současné africko-karibské muzice než centrální Evropa.