Kumar Bent odchází z jamajských Raging Fyah! Máme už i jeho první singl bez kapely


Minulý týden se objevila překvapující zpráva, že Kumar Bent frontman jamajských Raging Fyah odchází z kapely. Hodně lidí to šokovalo, protože skupině se na ostrovní poměry skvěle daří a jsou v kurzu i v rámci mezinárodní pozornosti. Kapela vznikla v roce 2006, má za sebou tři alba a za to nejnovější Everlasting (2016) dokonce nominaci na Grammy (cenu jim nakonec vyfoukl Ziggy Marley). Následovalo velké turné po Americe po boku Tribal Seeds, loni pak také evropské turné jako předskokani UB40 Alliho Campbella. Co se tedy stalo?

Kumar vypustil zprávu přes sociální sítě, kterou si dovolíme rovnou citovat. “Po dlouhých uvahách a meditaci cítím potřebu s těžkým srdcem oznámit mé rozhodnutí odejít z kapely Raging Fyah. Věřím, že všichni zúčastnění budou benefitovat z toho, když se naše cesty v tomto bodu rozejdou a vidím to jako nevyhnutelný závěr. Všichni máme své vlastní cesty k následování v tomto světě a má mne dovedla tam, kde jsem dnes jako umělec a muzikant. Má historie s Raging Fyah mi dala úžasnou zkušenost a jsem za ní velmi vděčný. Věřte, že všechna ta láska a podpora není zapomenuta a budu pokračovat v růstu a ocenění co může přinést budoucnost. Prosím respektujte mé rozhodnutí a sit pro soukromí v tomto delikátním čase. One Love.” Kumar “Fyah” Bent

Záměrně jsme tuto zprávu nevypustili hned, když byla zveřejněna, protože jsme v ten moment chtěli vynechat všechny spekulace a dát prostor tomu, aby se situace více vyjasnila. V ten moment to vypadalo na konec kapely, kterou opouští hlavní zpěvák, ale Raging Fyah mají zároveň nasmlouvané turné po Spojených Státech od konce července a po celý srpen. 21. července je také čeká koncert na jamajském festivalu Reggae Sumfest. Vyjádření od kapely přišlo o den později 10.7.2019 a Raging Fyah v něm píší, že “s těžkým srdcem vám všem dnes píšeme, abyste věděli, že náš bratr Kumar se rozhodl opustit kapelu. Chceme Kumarovi poděkovat za jeho obětavost a tvrdou práci, kterou vložil do naší hudební výpravy. Chceme vám také dát vědět, že cesta Raging Fyah pokračuje.”

O další dva dny později pak přišla regulérní tiskovka od L3 Publicity, která vysvětluje další kroky: Kumar Bent, hlavní zpěvák na Grammy nominované reggae kapely Raging Fyah oznámil svůj odchod ze skupiny a začátek jeho solové kariéry. Nadcházející data turné, která jsou potvrzena, se uskuteční dle plánu a fanoušci můžou očekávat jejich nové album v průběhu srpna na jejich labelu VP Records. S kapelou bude pokračovat Delroy “Pele” Hamilton aka Bassie (basák) a Demar “Demz” Gayle (klávesák) a manažera skupiny bude dál dělat Lukes Morgan (kytarista Morgan Heritage, poznámka překladatele). Kumar k tomu řekl, že “tato cesta byla radost. Jsem vděčný za možnosti, kterých se nám dostalo s Raging Fyah a parta Fyah Squad jsou ti nejlepší fanoušci. Tato část životního cyklu me volá, abych pokračoval k další kapitole. Jsem si jistý v tom, co bude následovat.” Stránka kapely a její sociální média zůstanou aktivní, dodatečné detaily o Kumarových plánech a taky o tom, co chystá samotná kapela, to se prý dozvíme během pár týdnů.

Zároveň dodáváme, že před několika dny mi do mailu zároveň přistál nový song – mocný duet Kumar Bent & Jesse Royal na riddimu od Notis Production, který najdete níže a který jsme včera nasadili do hitparády, takže pro něj případně rovnou můžete hlasovat tady. Tipuji, že fanoušci Kumara i Raging Fyah budou rádi z nové pecky, nás moc baví. A tak bych rád závěrem zmínil poslední myšlenku, že změna je život a není třeba se bát o budoucnost. Kapela bude hrát dál a Kumar bude dál zpívat, a z toho máme radost, protože všichni jen pokračují v naplnění svých snů…

* Admiral