Jamajská Spice se trefila do černého se singlem Black Hypocrisy


Pro mnohé aktuální královna jamajského dancehallu. Spice jede hardcore a tak jí dost možná mnozí místní rootmani zcela minuli. Její nejnovější zářez jménem Black Hypocrisy ale je na reggae riddimu a mohl by vás zaujmout ať už muzikou, formou podání nebo celým poselstvím. Spice se totiž solidně opřela do tématu černého pokrytectví mezi afro-američany a barevného rasismu mezi barvami. Šla na to hodně chytře, protože nejprve zveřejnila vlastní portrét s vybělenou kůží, což samo o sobě rozjelo komentáře napříč komunitou ohledně pravosti snímků. Až o jedenáct dnů později pak přišla s vysvětlením. Tady je její oficiální vyjádření, co stojí za pozornost, ať už máte barvu jakoukoliv. Hodně to totiž říká o tom, co za těch 400 let otroctví bílí udělali černým. Ti se pak v sebeobraně obrnili rasismem naruby a ještě začali v rámci neférovosti životních podmínek řešit odstíny mezi sebou. Skutečně už od koloniálních dob je život se světlejší kůži v něčem snadnější (třeba sehnat práci) a to v podstatě trvá dodnes. Právě proto mnozí slyší na bělení kůže (skin bleaching), které tak propagoval ve svých písničkách třeba Vybz Kartel. Americká bílá elita vás pak možná snadněji akceptuje, možná… 

“22. října jsem zveřejnila svou fotku, kde vypadám jako bych prošla metamorfózou směrem k “eurocentrickým standardům krásy”. Beze strachu jsem se tak vyjádřila k tématu, co se zametá pod koberec a je tu stále tabu. Rozhodla jsem se to udělat tímto způsobem, protože věřím že Colorism ničí naší černou komunitu. Jelikož to vypadalo, že jsem si fakt vybělila svou kůži, způsobilo to vzápětí velké debaty po celém světě, přestože fotky očividně souvisejí s mým novým singlem Black Hypocrisy a mixtapem Captured. Proto chci otevřeně říct, že mi tím nešlo jen o vlastní publicitu. Chtěla jsem záměrně přinést pozornost k tématu colorismu. Po celém světě jsou ženy s tmavou barvou kůže, které každý den zakoušejí ponížení že jsou tmavší než ostatní. Syrová pravda je, že to jsme my “černé ženy” a “černí muži”, kteří bojujeme proti sobě a tak ničíme svou vlastní rasu,” vysvětluje zapáleně Spice.

“Na sociálních médiích je vidět každý den, že si zažíváme různé formy ponižování kvůli tmavé podstatě. Zapůsobila by ve světě má zpráva o tomto tématu, kdybych nešla do extrému s tou fotkou? Pravdou je, že by to byl asi jen další hit od Spice. Proto jsem šla míli navíc, abych si byla jistá, že zpráva bude slyšet. Hodně lidí to vůbec nepochopilo a mysleli si, že propaguji bělení kůže. Je to ironie, protože to bylo přesně naopak! Použila jsem sebe jako příklad, co lidé z černé komunity způsobují, aby ostatní ženy udělaly ve snaze vyhovět tlaku společnosti. Ano, pořád říkáme “černá je krásná”, ale ukazujeme svou lásku černým ženám? Toto téma má historii a mohla bych to dalekosáhle vysvětlovat, ale jsem unavená víc psát. Faktem je, že Colorism se děje v domovech, školach, businessu a tak si nedám pokoj do příštího příspěvku.”

* Admiral